За супи най-често се използват гръбначето и крилцата, но може да се направи супа с всяка част.
За да стане по-силен бульонът от пилешко, месото се залива със студена вода и се слагат зеленчуците. Кипва се и се отпенва, след това се добавят зърната черен пипер и другите подправки ( в противен случай подправките се лепят по пяната, която се образува, и така заедно с нея отстраняваме и тях). Пилето обикновено се сварява за 3-40 минути и се посолява към края.
Ако искаме пилешкия бульон да бъде с по-малко мазнина, трябва да се изчака да изстине напълно. Така мазнината се втвърдява на повърхността и се отстранява с решетъчна лъжица.
Когато се готвят ястия от националната кухня, пилешкото месо се подправя с чубрица, магданоз, дафинов лист, черен пипер, целина.
За специалитети от Азия се използва соев сос,куркума,къри, кокосови стърготини, чесън, джинджифил.
За специалитети от средиземноморската кухня подходящи са майорана, мащерка, риган, розмарин, босилек, шафран.
При готвене на яхнии пилето може първо да се оваля в брашно и да се запържи до златисто. След това се изважда от мазнината и се слагат останалите продукти за ястието. Запърженото пиле се връща и се налива течност (бульон, вода или вино), която да е половината на месото. Така се задушава на тих огън под капак около 30 минути. Ако е необходимо, по време на готвене се долива още течност.
Няма коментари:
Публикуване на коментар